Image Dynamics SQ1200.1D Monoblock 1200 Watts RMS SQ Series Amplifier
★★★★★ 5.0 109 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.woodspartners.ie
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Product Features: Image Dynamics SQ-Series Car Amplifier Class-D FullRange 1-Ohm Stable Monoblock Amplifier RMS Power Rating: 4 ohms: 400 watts x 1 chan. 2 ohms: 800 watts x 1 chan. 1 ohm: 1200 watts x 1 chan. Total power output: 1200 watts Pulse Width Modulated MOSFET power supply Wired remote bass level control included LED power (green) and protect (red) indicators Soft start turn-on Mono channel operation 3-way protection circuitry (thermal, overload, and speaker short protection) Dual speaker terminals simplify the hookup of multiple speakers Heavy duty aluminum alloy heat-sink for extreme heat dissipation Input sensitivity: Low level: 200mV-5V Frequency Response: 10 - 20,000 Hz Signal to Noise Ration: 98 dB Variable low-pass filter: 50 - 250 Hz, 12 dB/octave Subsonic filter: 15 - 45 Hz , 12 dB/octave Variable Bass Boost: 0 to +12 dB bass boost at 45 Hz Dimensions: 8-1/2"W x 20"L x 2-1/4"H
  • Image Dynamics SQ-Series Car Amplifier | Class-D FullRange 1-Ohm Stable Monoblock Amplifier | RMS Power Rating: 4 ohms: 400 watts x 1 chan. | 2 ohms: 800 watts x 1 chan. | 1 ohm: 1200 watts x 1 chan. | Total power output: 1200 watts
  • Input sensitivity: Low level: 200mV-5V | Frequency Response: 10 - 20,000 Hz | Signal to Noise Ration: 98 dB | Variable low-pass filter: 50 - 250 Hz, 12 dB/octave
  • Subsonic filter: 15 - 45 Hz , 12 dB/octave | Variable Bass Boost: 0 to +12 dB bass boost at 45 Hz | Dimensions: 8-1/2"W x 20"L x 2-1/4"H
Item Weight 10 Pounds
Manufacturer Image Dynamics
Item model number SQ1200.1D
Is Discontinued By Manufacturer No
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
109 ratings | 45 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (98)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (11)