MEAN WELL HVGC-150-700A 150 W Single Output 700 mA 215 Vdc Output Max IP65 LED Power Supply - 1 item(s)
★★★★★ 4.1 69 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.woodspartners.ie
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
150 W Single Output 700 mA 215 Vdc Output Max IP65 LED Power Supply ***** For more information refer to the specification sheet located in the 'Downloads' section below the image *****
  • OutputPower: 150 W
  • LEDDriverModuleType: High Voltage DC > 24V
  • InputCurrent: 0.5 A
  • Iout: 70 mA
  • Vin: 180 to 528 VVout: 21 to 215 V;
Model HVGC-150-700A
Brand Name MEAN WELL
Item Weight 1234.19 Grams
Part Number HVGC-150-700A
Manufacturer MEAN WELL
Current Rating 0.5 Amps
Minimum Frequency 50 Hz
Specification Met Ip
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
69 ratings | 28 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (53)
4 stars
7% (5)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (1)
1 star
10% (7)